Psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody. Psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii. Psychoterapeuta dopiero po studiach magisterskich (w naukach społecznych, humanistycznych lub medycznych) rozpoczyna właściwą naukę zawodu trwającą co najmniej 4 lata. Przechodzi własną psychoterapię, trening teoretyczny i praktyczny, staż kliniczny i praktykę pod superwizją.

Psycholog udzielający pomocy psychologicznej służy swoją wiedzą o mechanizmach i zasadach funkcjonowania człowieka w celu rozwiązania zgłaszanego problemu. Poradnictwo to szereg działań mających na celu zdiagnozowanie potrzeb klienta, zrozumienie przez niego problemu, zaplanowanie konkretnych kroków, które służą poradzeniu sobie z problemem przedstawionym przez klienta.

Różnica pomiędzy psychoterapią a poradnictwem leży przede wszystkim w podejściu do klienta / pacjenta. Psychoterapia w dużej mierze koncentruje się na przeżyciach, emocjach, przekonaniach pacjenta, na jego wewnętrznym świecie. Poradnictwo zajmuje się przede wszystkim aktualnymi problemami klienta w jego funkcjonowaniu w świecie zewnętrznym, głównie społecznym.

 

Zobacz również:

Czym jest psychoterapia