Konsultacje to pierwsze spotkania z psychologiem - terapeutą mające na celu wstępne wspólne określenie problemu. Jest to okazja do sprawdzenia czy dany psycholog może udzielić pomocy w zgłaszanych trudnościach. Efektem konsultacji może być, ale nie musi, kontrakt na psychoterapię decyzję o tym podejmujemy wspólnie z pacjentem. Czasami oferta pomocy psychologicznej to informacja lub skierowanie do innego specjalisty.


Jeśli ktoś chce podjąć terapię, w czasie konsultacji może się upewnić czy to właściwa forma pomocy psychologicznej i czy powody i oczekiwania względem terapii są realistyczne. W czasie konsultacji można też dowiedzieć się, jaka forma terapii byłaby najlepszym rozwiązaniem dla zgłaszanego problemu (terapia indywidualna, terapia grupowa, terapia terapia długoterminowa, terapia krótkoterminowa, terapia małżeńska, czy terapia rodzinna) oraz jakie są zasady psychoterapii oraz jej ograniczenia.


Psychoterapeuta nie udziela porad związanych z wyborami osobistymi osoby zgłaszającej się na konsultację. Rozmowa z psychologiem ma na celu poznanie przyczyn trudności, bez wywierania wpływu czy oceny osoby, która poszukuje pomocy psychologicznej.

 

Artykuły powiązane:

Psychoterapia krótkoterminowa

Psychoterapia długoterminowa

Psychoterapia pary